Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Husk collection takes inspiration from the delicate beauty of plant husks, with a split metal frame that seems to peel back and reveal a glowing core of light. This design balances minimalism with organic elements, creating a striking yet understated effect. Versatile and timeless, Husk complements a wide range of interior styles with ease.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Glossy Black |
| Designer: | Alex Brokamp |
| Family: | Husk |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Stainless Steel, Glass |
| Shade Material: | Stainless Steel Shade |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 2 |
| Length: | 3.625 |
| Height: | 9.125 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D4.75 x H0.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 7W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 450lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.