Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Architectural exterior wall sconce, die-cast rectangular aluminum body with two adjustable flaps to change beam angle above and below the fixture.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Helsinki |
| Body Material: | Aluminum + PC |
| Diffuser Material: | Clear Acrylic |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 3.25 |
| Height: | 6.75 |
| Extension: | 5.375 |
| Canopy: | W4.75 x H5.875 x E1.125 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 12W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Lumens: | 626lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up and Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.