Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Hayden lighting collection stands out with its smooth, organic curves and minimalist mini globes, forming a striking silhouette. Its modern yet versatile design effortlessly complements any decor style. Hayden adds a touch of stylish simplicity to any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Pearl White |
| Designer: | Kuzco Studio |
| Family: | Hayden |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum, Steel, Glass |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 7 |
| Diameter: | 7 |
| Length: | 7 |
| Height: | 10.75 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D4.75 x H1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 9W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 390lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.