Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A single frosted glass cylinder emits 360° of light, held aloft by an aluminum die-cast body, creating a soft, warm glow, ideal for hallways, bath vanities, or column framing. The Gramercy sconce features a touch dimmer and black finish, with custom options available.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Mini Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Gramercy |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Width: | 9 |
| Height: | 42.18 |
| Minimum Height: | 90 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 3600 |
| CRI: | 90CRI |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.