Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Architecturally designed high-power LED exterior bollard fixture. This die-cast aluminum cylinder offers a uniquely shaped split pyramid top with a diffused omni directional light. Available in three base sizes and interchangeable head options
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Glen |
| Body Material: | Aluminum + PC |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 6.375 |
| Diameter: | 6.375 |
| Length: | 6.375 |
| Height: | 17 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Lumens: | 1009lm |
| CRI: | 80CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.