Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Gemstone shaped illuminations cluster around an architectural rod in a way that is enduring and awe-inspiring. Providing luxe and modern ambient lighting in any space, the Geode Collection is the jewellery of any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Geode |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Diffuser Material: | Acrylic with Sandblasted Interior |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 7.75 |
| Length: | 51.25 |
| Height: | 7.75 |
| Wire Length: | 60 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D4.75 x H2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 41W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2920lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.