Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Single linear LED cylinder pendant, with exquisite diamond cut clear crystals which reflects the light beautifully within the pendant and around the surrounding room. This unique pendant has fine polished chrome metal finish, a maximum cable length of 120", and is provided with our powerful 120V AC LED technology, 28W, fully dimmable. Available in three different lengths, and many other styled arrangements, see series information for full family.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Chrome |
| Family: | Gamma |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Width: | 4 |
| Length: | 36.67 |
| Height: | 4 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Wattage: | 29W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 4000K |
| Lumens: | 1808 |
| CRI: | 90CRI |
| Dimmable: | No |
by Visual Comfort Modern Collection
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Russell Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by ET2
More options available
by Troy
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Capital Lighting
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Z-Lite
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Modern Forms
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
by Modern Forms
by DVI
More options available
by Z-Lite
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Eurofase
More options available
by Modern Forms
More options available
by Quoizel
by Visual Comfort Studio Collection
by Russell Lighting
by SONNEMAN
More options available
by SONNEMAN
by Matteo
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by SONNEMAN
More options available
by Quoizel
by Kichler
More options available
by Quoizel
by dweLED
More options available
by SONNEMAN
More options available
by SONNEMAN
More options available
by ET2
by SONNEMAN
More options available
by SONNEMAN
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
1 Review
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Eglo
by dweLED
More options available
by Kichler
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.