Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Folio Flush Mount by Branch Creative redefines modern simplicity with thoughtful detail. Its clean geometric form is accentuated by minimal seams that enhance visual depth and sophistication. Featuring 5CCT selectable LED technology from 2700K to 5000K, it allows you to tailor your lighting from warm to cool tones. Available in multiple finishes, including premium vegan leather options, this flush mount brings refined texture and subtle luxury to kitchens, hallways, bedrooms, and entryways.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Branch Creative |
| Family: | Folio |
| Body Material: | Aluminum + Leather |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic Diffuser |
| Width: | 14.5 |
| Length: | 14.5 |
| Height: | 3.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 15W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 750lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.