Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Add sculptural elegance and airy grace to your interiors with the Faria Double Pendant Track Kit, a modern lighting solution inspired by the balance and rhythm of nature. Designed exclusively for the Kuzco Trilo Track System, this all-in-one kit includes a streamlined track, discreet power source, decorative canopy cover, and the distinctive Faria Double pendants.
With its unique design, the Faria Double swings gently between two suspension wires, creating a graceful sense of movement and visual balance. Its soft, rounded form feels like a suspended petal or blooming bud, adding organic modernity to any room. Each pendant includes 120 inches of adjustable wiring for personalized height and layout along the track.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Track Kits |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Faria Double |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum + Acrylic |
| Diffuser Material: | Clear Acrylic Lens |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 2.75 |
| Height: | 2.625 |
| Extension: | 41.5 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D4.75 x E1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 10W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 548lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.