Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Etna exterior wall sconce conceals a LED light source behind the unique curved shape that appears to hover over the illuminated interior. The designer product is a great solution for add safety and brighten a dark environment or simply as a modern element to indoor or outdoor contexts. Available in subtle black and gray powder-coated tones.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Finish: | Gray |
| Family: | Etna |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 8 |
| Height: | 8 |
| Extension: | 2.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 5W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | BK-70lm |
| CRI: | 90CRI |
| Lifespan: | 50,000 Hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.