Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Introducing the Eloa track head for the Kuzco Trilo track system. This wine glass shaped pendant created modern sophistication in any Trilo track configuration. Each pendant comes with 120-in of wire to adjust to the needs of your space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Track Heads |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Eloa |
| Body Material: | Aluminum + Acrylic |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 2.75 |
| Diameter: | 2.75 |
| Length: | 2.75 |
| Height: | 4.375 |
| Wire Length: | 120 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 8W |
| Bulb Voltage: | 48V DC |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 380lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.