Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Elixir is both decorative and minimal. With an opal glass globe or acrylic diffuser adorned by a thick metallic stem, this collection is both simple and geometrically interesting. Available with or without varied styling. Available in Black and Brushed Gold.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Elixir |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | Acrylic with Sandblasted Interior |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 1 |
| Diameter: | 1 |
| Length: | 1 |
| Height: | 14.75 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D4.75 x H0.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 383lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.