Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Effortlessly refined and endlessly versatile, the Drift Collection embodies modern simplicity with a sense of calm sophistication. A sleek, wide bar of illumination floats gracefully in any space, offering the perfect balance of form and function. Whether suspended above a kitchen island, dining table, or in a hospitality setting, Drift’s clean lines and soft, even glow create a serene atmosphere that enhances any design. Available in a range of stunning finishes and featuring adjustable color temperature from 2700K to 5000K, Drift lets you tailor the light to your perfect mood.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Weston Dreschel |
| Family: | Drift |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum + Steel + Polymeric Material |
| Diffuser Material: | Frosted PC Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 3 |
| Length: | 45 |
| Height: | 1.25 |
| Minimum Height: | 6 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | L17.75 x W4.625 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 40W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 2060lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.