Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
With a unique rounded metal frame and interior glass shell, this collection adds modern style to any exterior. Its style is matched by its function, providing ample illumination for all outdoor lighting needs.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Davy |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Glass Type: | Clear Water Glass |
| Diffuser Material: | Frosted PC Diffuser |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 4.625 |
| Height: | 10.625 |
| Extension: | 6.125 |
| Canopy: | D4.75 x E0.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 602lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.