Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A radiant torus of bright, even illumination. Available in a variety of sizes and as either a pendant or flush mount, these halos of light adapt to any setting. Eternal and substantial.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | White |
| Family: | Cumulus |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Steel + Acrylic |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 24 |
| Diameter: | 24 |
| Length: | 24 |
| Height: | 2.875 |
| Wire Length: | 120 Max |
| Canopy: | D7.125 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 41W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 4044lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.