Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Inspired by the peaks and valleys created by wave forms, the Cruz Collection is a geometric wonder. The soft shaped glass shades emit ample ambiance light throughout, making it the perfect modern decorative piece for any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Metal - Black/White |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Cruz |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Width: | 15 |
| Diameter: | 15 |
| Length: | 15 |
| Height: | 6.375 |
| Canopy: | D4.75 x H0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 13W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 781lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.