Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Corda collection by Branch Creative redefines modern lighting with its adjustable fabric rope adorned with illuminated petite opal glass globes. Perfect for layering in various sizes, it transforms into an eye-catching chandelier suited to any space. Offered with standard junction box covers or remote driver options, Corda delivers versatility and a strikingly unique aesthetic.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black/Opal Glass |
| Designer: | Branch Creative |
| Family: | Corda |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum, Steel, Glass |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Width: | 2.375 |
| Length: | 118.125 |
| Height: | 2.375 |
| Canopy: | D7.5 x H1.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 48W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1535lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV/010 Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.