Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Cleo collection offers a timeless design with oversized opal diffusers framed by elegant circular disc shades. Available in a variety of striking finishes, Cleo blends simplicity and sophistication, making it easy to tailor to your space's unique style.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold/Opal Glass |
| Designer: | Peyton Fox |
| Family: | Cleo |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount all orientation |
| Body Material: | Steel, Glass |
| Shade Material: | Steel Shade |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 23.625 |
| Height: | 6.375 |
| Extension: | 3 |
| Canopy: | D4.75 x E0.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 25W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 865lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Front |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.