Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Indulge in the timeless allure of Claremont as it reimagines the classic post lamp with a modern twist. A delicate dance of sleek metal accents embraces either Matte Opal Glass or Clear Ribbed Glass globes, conjuring a captivating ambiance that effortlessly transcends indoor and outdoor spaces alike. Finished in our signature Matte Black metal finish, Claremont invites you to bask in the glow of its transformative design.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black/Clear Ribbed Glass |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Claremont |
| Mounting Location: | Wall Mount Up or Down |
| Body Material: | Aluminum + Glass |
| Shade Material: | Clear Ribbed Glass Shade |
| Glass Type: | Clear Ribbed Glass + Frosted PC |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 4.625 |
| Length: | 4.625 |
| Height: | 13 |
| Extension: | 5.625 |
| Canopy: | D4.75 x E0.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 180lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.