Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The primary component of the Chute series is a slim round rod illuminated along the entirety of its length. The opal silicon diffuser radiates soft LED light outward from the axis of the lamps and completes the cylindrical shape. Used in angled repetition the fixture becomes increasingly energetic creating a field of radiant floating lines. Individual height adjustment of the various linear elements allows for user customization and an abundance of potential compositions. Available in several sizes and multiple finishes.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Multi Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Chute |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 50 |
| Diameter: | 50 |
| Length: | 50 |
| Height: | 14 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D47.25 x H1.75 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 260W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 10575lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.