Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Extruded aluminum cylinder with welded capped ends. Circular wall mount. Finely textured powder-coat finish. Rounded opal silicon diffuser. Outward emitting light. Custom options available.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Chute |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount All Orientation |
| Body Material: | Aluminum + Polymeric Material |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Width: | 23.5 |
| Height: | 4.75 |
| Extension: | 1.625 |
| Canopy: | D4.75 x E1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 13W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 642lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Fontlight Illumination |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.