Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Architecturally designed high-power LED exterior bollard fixture. This die-cast powder-coated aluminum cylinder has a frosted polycarbonate diffuser that provides diffused omni directional light to the surrounding area. Available in three base sizes with interchangeable head options.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Chadworth |
| Body Material: | Aluminum + PC |
| Diffuser Material: | Frosted PC |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 6.375 |
| Diameter: | 6.375 |
| Length: | 6.375 |
| Height: | 30 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Lumens: | 1212lm |
| CRI: | 80CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.