Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The charming Cedar Collection is filled with whimsical frosted glass diffusers resting inside clear glass shades. This versatile family includes a variety of different mounting options that can be mounted up, down, horizontally, or vertically. The metal base details offer a nice rigidness that compliments the soft curves found on the rest of the piece and are available in two finishes.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold/Clear |
| Family: | Cedar |
| Body Material: | Cast Aluminum |
| Glass Type: | Clear Glass (exterior) |
| Diffuser Material: | White Diffuser (interior) |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 8 |
| Diameter: | 8 |
| Length: | 8 |
| Height: | 7.25 |
| Canopy: | D5.125 x H0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 13W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 993lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.