Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Single LED cylinder shaped pendant with glass disc. Equipped with our powerful 120V AC LED technology, with metal details in white, black, brushed nickel or chrome finish. Round canopy matches the selected finish.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Cameo |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | Clear Glass with Frosted Interiror |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 4 |
| Diameter: | 4 |
| Length: | 4 |
| Height: | 10 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D4.75 x H0.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 11W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | CH-520lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.