Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Elevate your bathroom oasis with our cutting-edge integrated LED Braga vanity fixture, a true marriage of form and function. Its distinctive dual cylinder design showcases a frosted diffuser inside, casting a soft, welcoming glow, while the outer shade boasts clear acrylic, adding a touch of sophistication to your space. This versatile piece can be mounted either horizontally or vertically, allowing you to customize it to suit your space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Braga |
| Mounting Location: | Wall Mount all orientation |
| Body Material: | Steel + Clear Glass |
| Shade Material: | Clear Glass |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Diffuser Material: | Clear Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 27.875 |
| Length: | 27.875 |
| Height: | 5.125 |
| Extension: | 4.875 |
| Canopy: | D5.125 x E1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 966lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.