Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
If warm candlelight is what you're after, look no further than the Birch Collection. Clear glass cylinders with frosted glass diffusers give the distinguished look of soft, lit candles for a clean, romantic feel that plays well in various spaces. Available in Brushed Gold or Powder-Coated Black
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold/Clear |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Birch |
| Body Material: | Cast Aluminum |
| Glass Type: | Clear Glass (exterior) |
| Diffuser Material: | White Diffuser (interior) |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 9.5 |
| Diameter: | 9.5 |
| Length: | 9.5 |
| Height: | 9.875 |
| Canopy: | D5.125 x H0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 13W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1208lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.