Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Bell lighting collection by Branch Creative showcases distinctive bell-shaped shades. The design provides adjustable illumination, all elegantly arranged around a sleek central ring. With its modern minimal design, this fixture exudes warmth while maintaining a clean, contemporary aesthetic.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Glossy Black |
| Designer: | Branch Creative |
| Family: | Bell |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Steel, Brass, PC |
| Shade Material: | Steel Shade |
| Diffuser Material: | Frosted PC Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 19.375 |
| Diameter: | 19.375 |
| Length: | 19.375 |
| Height: | 13.375 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D6.375 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 40W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1360lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.