Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Single LED lamp pendant, slender trumpet shaped with bottom frosted diffuser. Chrome canopy and metal details, adjustable wire up to 72 inches.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Bach |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | Acrylic diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 5 |
| Diameter: | 5 |
| Length: | 5 |
| Height: | 19 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D4.75 x H0.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 9W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 497lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.