Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The celestial spheres of the Aries Collection create a one-of-a-kind space that's quite literally out of this world. This fantastic displace of floating light makes a superb statement piece in any style home. Each of the three incredible finishes offers completely adjustable lengths up to 120". The gyroscope-like spheres can also be adjusted for optimal lighting from the interior frosted glass accents
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Aries |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Glass Type: | Frosted Internal Glass |
| Diffuser Material: | Clear External Acrylic |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 17.625 |
| Diameter: | 17.625 |
| Length: | 17.625 |
| Height: | 7.875 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D11.875 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 29W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2245lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up/Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.