Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Designed by Branch Creative, the Arena pendant series transforms the industrial appeal of stadium lights into a uniquely organic and modern design. Each hollow cube of illumination radiates warmth and sophistication. Arena offers refined style that suits any contemporary interior.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Branch Creative |
| Family: | Arena |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Body Material: | Aluminum, Acrylic |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic Diffuser |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 11.5 |
| Length: | 11.5 |
| Height: | 4.875 |
| Wire Length: | 72 |
| Rod Length: | 46 Max (3×12 + 1×6 + 1×4) |
| Canopy: | D6 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 36W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1580lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Corbett
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Mercana
by Corbett
by Corbett
by ET2
by ET2
by ET2
by Hudson Valley Lighting
by Mercana
by Mercana
by Kuzco
More options available
by ET2
by Russell Lighting
by Russell Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Mercana
More options available
by Mitzi
by ET2
More options available
by ET2
by ET2
by Mitzi
by Russell Lighting
More options available
by Mitzi
by ET2
More options available
by Mitzi
by Mitzi
More options available
by ET2
by Hudson Valley Lighting
by Mercana
by Mitzi
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
by Mitzi
by Mitzi
by ET2
More options available
by Mitzi
by Hudson Valley Lighting
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.