Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Electroplated orthogonal steel structure and details. Rectangular opal acrylic diffuser. Up and down wall light. May be mounted horizontally or vertically
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Alberni |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Diffuser Material: | Acrylic with Frosted Interior |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 38 |
| Height: | 5.125 |
| Extension: | 3.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 45W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | CH-2477lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.