Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The sophistication and elegance of jewelry are at the heart of the Airen Collection. This sleek chain link design comprises interlocking ovals with LEDs around the exterior. With 360-degree illumination, the Airen family immediately ignites a room with both light and personality.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Airen |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | White Silicone |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 5.25 |
| Length: | 5.25 |
| Height: | 15.5 |
| Wire Length: | 120 Max |
| Canopy: | D5.125 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1161lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up/Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.