Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
5 inch dimmable and screwless LED Step light in a White finish
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Step Lights |
| Certification: | cETLus Listed Damp |
| Finish: | White Material (Not Painted) |
| Family: | Step And Hall 120V |
| Style: | Utilitarian |
| Body Material: | Aluminum |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 1.75 |
| Length: | 5 |
| Height: | 3.25 |
| Weight: | 0.58 |
| Downrod Included: | Yes |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 1.41 W |
| Bulb Voltage: | 120 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 30 |
| CRI: | 85 |
| Dimmable: | Yes |
| Warranty | Limited warranty, see manufacturer for details. |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.