Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
SOLICA 5-Light LED Pendant Pan in a Black finish with 3-tier Borosilicate clear glass shades and Adjustable CCT
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL Listed |
| Finish: | Black |
| Family: | Solica |
| Body Material: | Iron |
| Shade Material: | Borosilicate Glass |
| Width: | 16 |
| Overall Height: | 136 |
| Depth: | 16 |
| Weight: | 16.1 |
| Bulb Count: | 10 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 54W (Up: 5 x 8.4W - Down 5 x 2.4W) |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| CCT: | 3000K/3800K/5000K |
| Lumens: | 10150 |
| CRI: | 80+ |
| Dimmable: | Yes |
| Warranty | 5 Years |
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Modern Forms
More options available
by Hinkley
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Hinkley
More options available
by Kichler
by Kichler
by Kichler
by Kichler
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Alora Mood
More options available
by ET2
by ET2
by ET2
by ET2
by Alora
More options available
by Mitzi
More options available
by Maxim Lighting
by Kuzco
More options available
by ET2
More options available
by ET2
by ET2
More options available
by ET2
More options available
by Kuzco
More options available
by ET2
by Trio Lighting
by ET2
More options available
by Trio Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by ET2
More options available
by Alora
More options available
by ET2
More options available
by ET2
by ET2
More options available
by Kuzco
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.