Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Made for those who seek superior form, function, and thoughtful design, Variable Output LumaCORE is a single system that delivers consistent performance and multiple lighting options for spot, flood, and well lights. The easy-to-use rotational output switch on the engine allows you to adjust the wattage settings to fit any application. Backed by our lifetime guarantee, it’s expertly engineered to be the total package.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | C-US Wet Rated |
| Finish: | Bronze |
| Family: | Lumacore Accent Spot Light |
| Style: | Traditional & Classic |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Body Material: | Aluminum |
| Shade Description: | Clear Lens |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 5.75 |
| Length: | 2.5 |
| Height: | 3.25 |
| Depth: | 2.5 |
| Weight: | 1 |
| Wire Length: | 18 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | LumaCore LED |
| Bulb Wattage: | 12W, 8W, 5W, 3W (Variable Wattage) |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 750, 475, 350, 260 |
| CRI: | 80 |
| Lifespan: | 40000 Hours |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.