Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Dellwood Coastal Smart 56 LED Fan is designed for style, performance, and durability in coastal environments. With a sleek, sculptural silhouette and broad aerodynamic blades, it delivers powerful yet quiet airflow indoors or out. Engineered with Smart Fan technology, Dellwood offers seamless control through smart devices — adjust speed, direction, and Dedicated LED light via remote, app, or voice command. Available in four versatile finishes, Dellwood brings modern comfort and refined design to porches, patios, and open-air retreats.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Smart Fans |
| Certification: | UL |
| Finish: | Midnight Black / Midnight Black |
| Designer: | Sean Lavin |
| Family: | Dellwood |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Energy Star: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 20 Degrees |
| Installation Direction: | Vertical |
| Body Material: | Steel |
| Secondary Material: | ABS |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 56 |
| Height: | 14.2 |
| Depth: | 56 |
| Weight: | 16 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 6 |
| Canopy: | 5.91 x 5.91 x 2.64 |
| Blade Count: | 5 |
| Blade Span: | 56 |
| Blade Pitch: | 19 Degrees |
| Ceiling to Blade Height: | 9.9 - 13.2 |
| Fan Motor: | DC |
| Fan Motor Size: | 155.0mm W X 12.0 mm H |
| Fan Motor Wattage: | 60 |
| Airflow: | 2215 (low) / 6883 (high) / 4549 (avg.) |
| Airflow Efficiency: | 553.75 (low) / 197 (high) |
| Blade Finish: | Midnight Black |
| Remote Control Included: | Yes |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Dedicated LED |
| Bulb Wattage: | 22 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 6500K |
| Lumens: | 1200 |
| CRI: | 90 |
| Light Direction: | Downlight |
| Warranty | 5 Years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.