Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by ET2
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Ridged acrylic profiles extend in two halves along a coordinating aluminum extrusion in Polished Chrome. As if in motion, the form creates a frequency of light that is illuminated from internal LED integrated light sources. Available in a variety of configurations, this series is great for modern interiors.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Polished Chrome |
| Family: | Pulse |
| Energy Efficient: | No |
| Body Material: | Aluminum,Steel,Acrylic |
| Glass Type: | Clear Acrylic |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 15 |
| Length: | 15 |
| Height: | 4.75 |
| Minimum Height: | 6.5 |
| Maximum Height: | 124.25 |
| Wire Length: | 118 |
| Bulb Count: | 5 |
| Bulb Included: | I |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | DC Integrated |
| Bulb Wattage: | 6 |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2100 |
| CRI: | 90 |
| Lifespan: | 50000.0 hours |
| Dimmable: | 3-in-1: Triac, ELV, or 0-10V |
| Warranty | 2 |
by Hinkley
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Hinkley
More options available
by Kichler
by Kichler
by Kichler
by Kichler
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Alora Mood
More options available
by ET2
by ET2
by ET2
by ET2
by Alora
More options available
by Mitzi
More options available
by Maxim Lighting
by Kuzco
More options available
by ET2
More options available
by ET2
by ET2
More options available
by ET2
More options available
by Kuzco
More options available
by ET2
by Trio Lighting
by ET2
More options available
by Trio Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by ET2
More options available
by Alora
More options available
by ET2
More options available
by ET2
by ET2
More options available
by Kuzco
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.