Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by ET2
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Surrounded by a metal drum shade in a variety of sizes and finishes, an internal shade constructed of acrylic evenly diffuses bright LED illumination. Designed for simpler installation and in an aesthetically pleasing silhouette, these practical metal drum shades are offered in Matte White both inside and out, or enhanced by gold or black interiors for reduced glare and stylish design. The series also features a chic Black with Gold interior color combination shade. To round out the collection, all these color options are also made compatible with a pendant accessory that quickly converts the flush mount fixtures into drum shade pendants.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Black / Gold |
| Family: | Echo |
| Energy Efficient: | No |
| Body Material: | Aluminum, Polycarbonate |
| Width: | 16 |
| Length: | 16 |
| Height: | 10.75 |
| Minimum Height: | 11.75 |
| Maximum Height: | 122 |
| Wire Length: | 120 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | I |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | DC Integrated |
| Bulb Wattage: | 25 |
| Bulb Voltage: | 120-277 |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | Select 27-50K |
| Lumens: | 1500 |
| CRI: | 90 |
| Dimmable: | Triac / 0-10V |
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Mercana
by Corbett
by Corbett
by ET2
by ET2
by ET2
by Hudson Valley Lighting
by Mercana
by Mercana
by Kuzco
More options available
by ET2
by Russell Lighting
by Russell Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Mercana
More options available
by Mitzi
by ET2
More options available
by ET2
by ET2
by Mitzi
by Russell Lighting
More options available
by Mitzi
by ET2
More options available
by Mitzi
by Mitzi
More options available
by ET2
by Hudson Valley Lighting
by Mercana
by Mitzi
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
by Mitzi
by Mitzi
by ET2
More options available
by Mitzi
by Hudson Valley Lighting
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.