Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
With its minimalistic form, simple casing and subtle appearance, Mason fits seamlessly into the architecture of any home.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black |
| Family: | Mason |
| Body Material: | Iron+plastic |
| Diffuser Material: | Glass+plastic |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 0.97 |
| Length: | 11.7 |
| Height: | 3.66 |
| Weight: | 2.3 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 8W |
| Bulb Voltage: | 24V DC |
| Color Temperature: | 2200K - 4000K RGB + CCT |
| CCT: | RGB + CCT 2200K-4000K |
| Lumens: | 280 |
| CRI: | 80 |
| Beam Spread: | 120 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Through App |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.