Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Add a touch of elegance to any room with our 9-inch Iris pendant, featuring a sleek glass dome and the innovative Gravity Glide feature for effortless height adjustment. Available in black and gold finishes, it’s perfect for creating a sophisticated ambiance at home or in any professional setting.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black |
| Family: | Iris |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | Glass |
| Width: | 6 |
| Length: | 6 |
| Height: | 9 |
| Maximum Height: | 72 |
| Weight: | 2.5 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 12W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K,3000K,3500K,4000K,5000K |
| Lumens: | 760 |
| CRI: | 80 |
| Beam Spread: | 30 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac / ELV |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.