Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Infuse sophistication into your space with our 48-inch three-branch pendant, seamlessly blending style and functionality to illuminate your area with modern grace.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black |
| Family: | Sway |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | PC |
| Width: | 4.33 |
| Length: | 47.4 |
| Height: | 125.6 |
| Maximum Height: | 120 |
| Weight: | 2.47 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K,3000K,3500K,4000K,5000K |
| Lumens: | 1330 |
| CRI: | 80 |
| Beam Spread: | 115 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac / ELV |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.