Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A statement lamp with a lot of character. With its 5 adjustable rings, this linear pendant emits a bright light that makes it perfect for use as a primary light source over a kitchen counter, dining table, or even in a bar setting.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black |
| Family: | Olympia |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | Silica gel |
| Width: | 10.8 |
| Length: | 41.3 |
| Height: | 70 |
| Minimum Height: | 4 |
| Maximum Height: | 72 |
| Weight: | 5.6 |
| Bulb Count: | 5 |
| Bulb Wattage: | 30W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K,3000K,3500K,4000K,5000K |
| Lumens: | 1530 |
| CRI: | 80 |
| Beam Spread: | 360 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.