Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Dals
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
These modern LED vanity lights can be installed in 2 directions; horizontal or vertical based on your desired lighting layout. Let your imagination go.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Chrome |
| Family: | Lyra |
| Energy Star: | Yes |
| ADA: | Yes |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | Acrylic |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 2.5 |
| Length: | 24 |
| Height: | 4.5 |
| Weight: | 4 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K,3000K,3500K,4000K,5000K |
| Lumens: | 1900 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 120 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac |
| Warranty | 5 Year Limited |
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
by Kuzco
More options available
by Alora Mood
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Hinkley
More options available
by DVI
More options available
by Kuzco
More options available
1 Review
by Alora
More options available
by Alora Mood
More options available
by DVI
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by DVI
by DVI
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Russell Lighting
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Matteo
More options available
by Russell Lighting
More options available
by dweLED
by Matteo
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Canarm
More options available
by Matteo
More options available
by Artika
More options available
1 Review
by Progress Lighting
by Canarm
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
1 Review
by Avista Lighting
More options available
by Avista Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by dweLED
More options available
by dweLED
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.