Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Add visual interest to your garden with the Flux outdoor path light. A 360° light spread and cast aluminum construction with a powder-coated finish fits best along pathways, garden beds, and walkways.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black |
| Family: | Flux |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | Frosted PC |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 5.25 |
| Length: | 5.25 |
| Height: | 19.63 |
| Weight: | 1.75 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 8W |
| Bulb Voltage: | 12V |
| Color Temperature: | 2200K - 4000K |
| CCT: | 2200K,2700K,3000K,3500K,4000K |
| Lumens: | 360 |
| CRI: | 80 |
| Beam Spread: | 93 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | No |
| Compatible Dimmer(s): | No |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.