Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Transform your bathroom ambiance with our 24 and 36-inch two-tone vanity light, featuring a stylish interplay of finishes, and complete with an elegant round canopy for a minimalist touch.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black / Gold |
| Family: | Balance |
| Body Material: | Steel |
| Diffuser Material: | Plastic |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 4.85 |
| Length: | 24 |
| Height: | 6.5 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K,3000K,3500K,4000K,5000K |
| Lumens: | 1490 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 120 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac / ELV |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.