Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Briana Collection wall sconce exudes elegance with its authentic alabaster lens, softly diffusing light through its radiant harvest brass frame. Designed for versatility, it features a 3CCT switch, allowing you to tailor the ambiance with your preferred color temperature (2.7K, 3K, or 4K). Whether mounted vertically or horizontally, this sconce creates a timeless allure, blending sophistication with modern functionality.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Brass |
| Family: | Briana |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Energy Efficient: | No |
| ADA: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Body Material: | Metal |
| Shade Material: | Marble |
| Width: | 4.75 |
| Length: | 3.5 |
| Height: | 23.6 |
| Overall Height: | 23.6 |
| Extension: | 3.5 |
| Weight: | 6.78 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Style: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 40W |
| Bulb Voltage: | 120 |
| Color Temperature: | 2700K - 4000K |
| CCT: | 2.7K/3K/4K |
| Lumens: | 3200 |
| CRI: | 90 |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Warranty | Limited lifetime warranty |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.