Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Alora
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Valise Picture collection is a series of picture lights who’s attractive, yet functional design will enhance a variety of different art styles. Offered in three finish combinations including Vintage Brass with Cognac or Tuxedo Vegan leather as well as Antique Nickel with Tuxedo Vegan leather.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Picture Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Aged Nickel/Tuxedo Leather |
| Family: | Valise Picture |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 31.5 |
| Height: | 1.875 |
| Extension: | 9.75 |
| Canopy: | W12.625 x H4.625 x E0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 32W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 1329lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by dweLED
More options available
1 Review
by dweLED
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by dweLED
More options available
by dweLED
More options available
by dweLED
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Kichler
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by ET2
More options available
by Mitzi
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Dainolite
More options available
by Dainolite
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Dainolite
More options available
by Hudson Valley Lighting
by dweLED
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by ET2
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by DVI
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.