Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Designed by Elisa Carlucci for Alora Lighting, the Sutton sconce adds a touch of modern glamour to any space. Like the perfect earring completing an outfit, this sconce features a beautifully balanced design with a layered shade and refined metal detailing. Available in multiple finish combinations, Sutton’s integrated LED offers five adjustable color temperatures to suit any mood. Perfect for hallways, powder rooms, bedrooms, or kitchens, the Sutton sconce brings effortless sophistication and warm, versatile illumination to your home.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Urban Bronze/Clear Glass |
| Designer: | Elisa Carlucci |
| Family: | Sutton |
| Mounting Location: | Wall Mount Up or Down |
| Body Material: | Steel + Glass |
| Shade Material: | Glass Shade |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 5.375 |
| Height: | 7.625 |
| Extension: | 7.25 |
| Canopy: | D5 x E1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 11W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 450lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 Hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.