Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Elevate your space with Petra, a jewelry inspired swag chandelier that drapes custom chains around artisan glass, creating a striking mix of vintage brass charm and modern innovation. Available in urban bronze and vintage brass, its integrated LED design offers energy-efficient brilliance. Perfect for modern interiors, statement lighting, and luxury home décor, Petra's adjustable chain details let you customize the look for any room, from dining areas to entryways.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Urban Bronze/Cloud Glass |
| Family: | Petra |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Steel + Glass |
| Shade Material: | Cloud Glass Shade |
| Glass Type: | Cloud Glass |
| Hanging Type: | Chain |
| Width: | 14.5 |
| Length: | 9.875 |
| Height: | 22 |
| Minimum Height: | 36 |
| Wire Length: | 144 |
| Canopy: | D5.125 x H2.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 37W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 1640lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 Hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.