Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Alora
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Retro-futurism takes flight with the Osorio Collection. Taking inspiration from both ultra-sleek modern designs with Scandinavian heritage and rewired vintage pieces from mid-century design, this collection speaks to a timeless sensibility. Featuring luxurious mixed-metal shades and accents, the Osorio is transcendent of any design style.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Matte Black/Vintage Brass |
| Designer: | Alan Pepin |
| Family: | Osorio |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Body Material: | Steel + Copper |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 46.125 |
| Diameter: | 46.125 |
| Length: | 46.125 |
| Height: | 13.875 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D4.75 x H1.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 31W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 605lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by DVI
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Savoy House
by DVI
More options available
by Kichler
by Kichler
More options available
by Corbett
by Corbett
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
by Fredrick Ramond
by Lark
More options available
by Lark
by Lark
by Kichler
by Maxim Lighting
More options available
by Starfire Crystal
by Kichler
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Savoy House
More options available
by Eurofase
by Kichler
by Quoizel
More options available
by Capital Lighting
by Kichler
More options available
by Mitzi
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Troy
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Capital Lighting
by Schonbek
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
More options available
by Maxim Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.